TŘI PROJEKTY HOLCIM BYLY VYBRÁNY DO GRANTŮ EVROPSKÉHO INOVAČNÍHO FONDU NA DEKARBONIZACI EVROPY

Skupina Holcim dosáhla dalšího významného úspěchu ve snaze zlepšit čistotnost technologií a udržitelnost planety. Tři projekty Carbon Capture Utitilization and Storage (CCUS) v Belgii, Francii a Chorvatsku byly vybrány do grantů Evropského inovačního fondu na dekarbonizaci Evropy, čímž navázaly na projekty Holcim CCUS v Německu a Polsku.

Všechny tři projekty skupiny Holcim, jejíž součástí je také výrobce cementu Holcim Česko v Čížkovicích, byly vybrány do tří grantů Evropského inovačního fondu (EU) pro svůj rozsah, vyspělé technologie a pokročila partnerství s cílem prosadit zelenou dohodu EU a uvést čisté technologie do provozu pro budoucnost nulového zatížení planety.

Vybrané projekty Go4Zero v belgickém Obourgu, KOdeCO net zero v chorvatském Koromačnu a eM-Rhône z francouzského Le Teilu tak navýšily počet projektů Holcim net-zero na pět. Reprezentanti skupiny se tím řadí mezi více než 50 projektů CCUS po celém světe se závazkem investovat do udržitelnosti do roku 2030 dvě miliardy švýcarských franků.

„Je vzrušující být v čele dekarbonizace stavebního sektoru v Evropě. Podpora Evropského inovačního fondu pro pět našich projektů CCUS je skvělým důkazem síly našich inženýrů a jejich týmů, ale také vyspělosti našich technologií a našich partnerství. Naše obsáhlá skupina projektů činí z Holcimu spolehlivého partnera pro rozšíření technologií na zachycování uhlíku v Evropě,“ říká Miljan Gutovic, ředitel evropského regionu společnosti Holcim.

Inovační fond EU je jedním z největších světových programů financování inovativních nízkouhlíkových technologií. Fond jen letos poskytl více než 3,6 miliardy eur na 41 velkých projektů v oblasti čistých technologií z celkových 239 žádostí, včetně pěti projektů zaměřených na dekarbonizaci cementu.

Tyto investice přispívají k prosazování plánu Holcim pro nulové znečištění, přičemž cíle pro roky 2030 a 2050 byly ověřeny iniciativou Science Based Target Initiative (SBTi). Holcim se zavázal k dekarbonizaci budov v průběhu celého jejich životního cyklu, aby se stavěly lépe a levněji: od příprav přes samotnou stavbu, její provoz až po řízení kruhové výstavby.

Zjistěte více o závazku net zero