Reportáž s Miroslavem Kratochvílem: Mírná zima vysála zásoby. Cementárny v Česku jedou naplno a nestíhají
Cement je klíčovou surovinou stavebnictví. Po pitné vodě jde o nejvíce spotřebovávanou komoditu na světě. Všichni jedou na sto procent, i přes vyšší ceny poptávka výrazně převyšuje nabídku.
Celý rozhovor s Miroslavem Kratochvílem:
„Někdo si může říct, že je to výborný stav, být neustále vyprodán. Ale abych pravdu řekl, tak nemůžeme udělat veškerou údržbu, kterou bychom potřebovali. Je to jako s autem, se kterým jedete rychlostí 16 kilometrů v hodině a auto žere 8 litrů. Radši bych jel pomaleji s nižší spotřebou a dokázal si s tou výrobou trošičku pohrát," přiznává Miroslav Kratochvíl.
Hlavně začátek roku výrobce překvapil. Kvůli mírné zimě byl totiž větší odbyt, než čekali. „Trošku spoléháme na to, že přes letní měsíce poklesne stavební výroba, což je běžný sezonní trend, a my se tak trošičku předzásobíme na hlavní stavební sezonu, která přijde v září a říjnu."
Ruku v ruce s tím, že cement je druhá nejžádanější komodita světa, jde i fakt, že jsou jeho výrobci druhými největšími znečišťovateli životního prostředí. Proto se rozhodli globálně do roku 2050 výrazně snížit uhlíkovou stopu. Jen v čížkovické továrně vyprodukují 850 tisíc tun cementu ročně a při výrobě jedné tuny cementu vznikne půl tuny oxidu uhličitého. „V případě naší skupiny bude v roce 2050 uhlíková stopa nulová. Musíme používat jiné materiály a už dnes například používáme alternativní paliva. Zjednodušeně řečeno, vše, co jinak nelze využít ze žlutých popelnic, my dokážeme využít jako palivo. Pro vaši představu – takto dokážeme nahradit 150 tisíc tun uhlí 130 tisíci tunami odpadu ze žlutých popelnic," vysvětluje šéf cementárny.