Oznámení vítězů 6. cyklu (2019-2021) soutěže LafargeHolcim Awards, kategorie Next Generation, region Evropa
Mezi estetikou a efektivitou
LafargeHolcim Awards je nejvýznamnější mezinárodní soutěží v oblasti udržitelného designu. Kategorie Next Generation oceňuje vizionářské návrhy a smělé nápady mladých profesionálů a studentů. V soutěži za region Evropa vybrala porota čtyři příspěvky, které byly předloženy v rámci kategorie Next Generation. Vítězné projekty pochází ze Švýcarska, Španělska, Belgie a Velké Británie. Každý z těchto projektů upozorňuje na jiný aspekt udržitelné výstavby.
Problematika udržitelnosti ve stavebním sektoru je tou nejdůležitější, protože výstavba a údržba budov tvoří 40 % jak spotřeby energie, tak spotřeby materiálu na světě. Vzhledem ke klimatické změně a ubývajícím přírodním zdrojům je nutné v celém hodnotovém řetězci stavebního průmyslu zavést nové přístupy. LafargeHolcim Awards podporuje rozvoj a používání těchto nových přístupů. Soutěž se každé tři roky koná v pěti regionech a poté celosvětově. Celková částka na odměny pro vítěze činí 2 miliony dolarů.
Počet příspěvků ukazuje, jak intenzivně se odborníci z oblastí architektury, strojírenství, výstavby měst, vědy o materiálech, stavební technologie a souvisejících oborů vypořádávají s problematikou udržitelnosti. Celkem bylo podáno 4 742 projektů ze 134 zemí. Zhruba polovina z nich zcela splňovala požadavky soutěže a porota je následně podrobně prozkoumala během svých četných online schůzek v pěti regionech stanovených v soutěži. Poroty strávily celkem přes 100 hodin diskutováním o projektech a hodnocením vítězů v hlavní kategorii a v kategorii Next Generation. Během tohoto procesu použili členové poroty pět cílů pro udržitelné stavby, pomocí kterých vyhodnocuje Nadace LafargeHolcim udržitelnost. Tyto cíle zahrnující následující oblasti: pokrok, lidé, země, prosperita, místo nastiňují kritické faktory, díky nimž je prostředí, které budujeme a obýváme, skutečně životaschopné, jelikož se stavební sektor pohybuje směrem k nulovým emisím a cirkulárním materiálovým tokům.
Velké množství velmi kvalitních příspěvků v kategorii Next Generation
Kategorie Next Generation vyhledává vizionářské návrhy a je otevřená pro účastníky do 30 let, zatímco hlavní kategorie je pro projekty, které jsou již připravené k zavedení. V aktuální soutěži byla zhruba polovina všech příspěvků podána v kategorii Next Generation. „Byly to podnětné diskuse hlavně díky tomu, že mnoho příspěvků bylo velmi kvalitních,“ říká nadšeně Jeannette Kuo. Švýcarská architektka a zakládající partnerka Karamuk Kuo Architects působí jako předsedkyně poroty pro Evropu. Porota zahrnuje odborníky z celého regionu: Kristiaan Borret (hlavní architekt regionu hlavního města Bruselu, Belgie); Nuno Brandão Costa (zakladatel Brandão Costa Arquitectos, Portugalsko); Hélène Lombois-Burger (manažerka projektu výzkumu a vývoje pro digitální design a výrobu, inovační centrum LafargeHolcim, Francie); Eva Pfannes (ředitelka společnosti Ooze Architects, Nizozemí); Sergei Tchoban (vedoucí architektonické kanceláře SPEECH, Rusko); a Alexandre Theriot (zakládající partner a architekt ze studia BRUTHER, Švýcarsko/Francie). Porotu doplňují členové akademického výboru Nadace LafargeHolcim: Marilyne Andersen (profesorka udržitelných stavebních technologií ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne) a Dirk Hebel (děkan fakulty architektury a profesor udržitelného stavitelství z Technologického institutu v Karlsruhe, Německo).
Každá vítězná myšlenka zdůrazňuje jinou perspektivu udržitelnosti
Kvalita předložených projektů zapůsobila na uznávanou porotu složenou z odborníků, vysvětluje Jeannette Kuo: „Bylo úžasné vidět, že je nyní problematika udržitelnosti diskutována v rámci celého výboru v Evropě. Mnoho projektů se zabývalo významností a problematikou výstavby, některé novými způsoby chápání udržitelnosti: např. sociální udržitelnosti, nebo infrastrukturního myšlení, jak by se výstavba mohla v budoucnu vyvíjet. Porota pro Evropu upustila od řazení vítězů kategorie Next Generation. „Obsáhle jsme diskutovali pořadí projektů,“ líčí Jeannette Kuo, „a žádný argument se nezdál být vhodný.“ Proto se odborníci rozhodli vybrat čtyři příspěvky, které získají ocenění ex aequo v kategorii Next Generation, což znamená, že se všechny čtyři příspěvky umístily na stejném místě. Zároveň každý vítězný příspěvek získal odměnu ve výši 15 000 dolarů. Kuo: „Všechny čtyři vítězné projekty se zaměřují na velmi odlišné perspektivy daného tématu, a proto si zaslouží podobné uznání.“
K peněžní výhře každý vítěz obdrží osobní trofej znázorňující Modulor švýcarského architekta Le Corbusiera. Základna trofeje je vyrobena z ECOPactu, nízkouhlíkového betonu skupiny LafargeHolcim, představujícího materiály, které umožňují cirkulární toky a uhlíkově neutrální výstavbu. LafargeHolcim je sponzorem Nadace LafargeHolcim, která soutěž pořádá. „Díky novým nápadům vítězů soutěže Next Generation Awards stojíme v popředí udržitelných a inovativních stavebních řešení,“ říká Jan Jenisch, generální ředitel LafargeHolcim.
Vítězové soutěže LafargeHolcim Awards, kategorie Next Generation, region Evropa
Vznikající úkryt ve Španělsku – Obnova infrastruktury zátoky pomocí písečných dun
Projekt, ve kterém kreativní návrh krajiny a ikonická architektura využívá síly přírody s cílem obnovit severní pobřeží města Cádiz.
Vítěz: Javier Estebala Alández, architekt, Madrid, Španělsko
Tepelný procesor ve Švýcarsku – Využití odpadní energie v domácnostech
Projekt přeměňující odpadní teplo z datového centra v Curychu na „volnou“ energii pro vytápění a ochlazování.
Vítěz: Yufei He, architekt a vědecký asistent, Spolková vysoká technická škola v Curychu, Švýcarsko
Přeměna kolektivního vlastnění v Belgii – Společné byty pro sociálně založené bydlení
Koncept sociálního bydlení pro Brusel, ve kterém jsou přeměna, sdílení a podpora předpokladem pro trvalejší a sociálně založené bydlení.
Vítěz: Annik Keoseyan, architektka a projektantka měst, město Mexiko, Mexiko
Mozaikové čištění z Velké Británie – Bioremediační dlaždice pro čištění vody
Rýhovaná dlaždice využívá mikrořasy pro proces bioremediace k čištění znečištěné vody a podpoře místních komunit v rozvojových zemích.
Vítěz: Shneel Malik, architektka a výzkumnice v oblasti biologického designu, fakulta architektury (Bartlett School of Architecture), veřejná výzkumná univerzita v Londýně (University College London), Velká Británie
Vítězové hlavní kategorie Awards budou oznámeni v listopadu
21 vítězů z celého světa v kategorii Next Generation bude představeno virtuálně, zatímco vítězné projekty a autoři projektů v hlavní kategorii budou oceněni při události pořádané při mezinárodním benátském bienále architektury dne 13. listopadu 2021. Během této události bude oslaveno 33 regionálních vítězů a budou oznámeni zlatí, stříbrní a bronzoví vítězové celosvětové soutěže LafargeHolcim Awards 2021.
Virtuální prezentace vítězů kategorie Next Generation, včetně podrobných popisů vítězných projektů z každého regionu světa, kompletní zprávy poroty a četné fotografie a videa, jsou dostupné na www.lafargeholcim-foundation.
Usilujeme o zelenější, chytřejší a zdravější svět pro všechny
Nadace LafargeHolcim pro udržitelnou výstavbu byla vytvořena v roce 2003 skupinou LafargeHolcim jako nezávislý právnický subjekt s cílem zvýšit povědomí o významné roli architektury, inženýrství, urbanismu a výstavby při dosahování udržitelnější budoucnosti. LafargeHolcim je světovou špičkou v oblasti stavebních řešení na více než 70 trzích. Skupina objevuje způsoby, jak vybudovat zelenější, chytřejší a zdravější svět pro všechny.
Příspěvky z České republiky
Česká republika do soutěže přispěla 3 projekty, z nichž 1 byl podán v rámci hlavní kategorie a 2 v rámci kategorie Next Generation.